کلیه

سنگ کلیه

سنگ کلیه توده ای منسجم از مواد زائد یا دفعی مثل کلسیم، فسفات، اگزالات، اسید اوریک و… هست که باید از طریق ادرار از بدن دفع شود اما به دلایلی در مسیر تولید و خروج ادرار رسوب می کند.

اندازه ی سنگ کلیه متغییر است و می تواند از ابعاد خیلی کوچک تا ابعادی به اندازه ی یک پرتقال هم داشته باشد!

ما انواع مختلفی از سنگ های کلیه از لحاظ اندازه و نوع رسوبات داریم. اما یک سری از این سنگ ها رایج تر و شایع تر هستند. به عنوان مثال اغلب سنگ های کلیوی، سنگ های ناشی از رسوب اگزالات، کلسیم و اسید اوریک هستند.

عوامل موثر در ایجاد سنگ کلیه

از عوامل موثر در ایجاد سنگ کلیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نگه داشتن ادرار و عدم تخلیه ی آن
کم تحرکی یا بی تحرکی
عفونت های رایج دستگاه ادراری
نوع رژیم غذایی : به عنوان مثال رژیم غذایی با نمک بالا، رژیم غذایی حاوی پروتئین های حیوانی بالا، رژیم غذایی کم آب، یا رژیم غذایی شیرین و…
مصرف کم مایعات علی الخصوص آب
ژنتیک و وراثت
نوع شغل فرد
ورزش شدید
انسداد مجاری ادراری
زندگی در مناطق گرم و خشک

بیماری هایی چون دیابت، فشار خون بالا، چاقی، پوکی استخوان، نقرس، سیستیک فیبروزیس، کیست کلیه، بیماری های التهابی روده، بیماری های مربوط به غدد پاراتیروئید و…
عمل های جراحی زیبایی جهت کاهش وزن

علائم سنگ کلیه

از علائم سنگ کلیه می توان به مواردی چون درد شدید در ناحیه ی شکم و پهلوها، مشاهده ی خون در ادرار، تهوع و استفراغ، تکرر یا احتباس ادرار، تب و لرز و تعرق، درد و سوزش هنگام دفع ادرار، ضعف و… اشاره کرد.

تشخیص سنگ کلیه

از راه های تشخیص سنگ کلیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انجام معاینات بالینی و هیستوری گرفتن از بیمار توسط پزشک
انجام آزمایش خون
انجام آزمایش ادرار
انجام سی تی اسکن از حفره ی شکم
انجام سونوگرافی شکم و پهلو
و…

درمان سنگ کلیه

درمان سنگ های کلیوی مبتنی بر اندازه ی آن ها صورت می گیرد. به عنوان مثال به طور معمول و در شرایطی که بیمار درد شدیدی ندارد، برای درمان سنگ های کلیوی کوچک نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارید و با مصرف داروها در خانه و رعایت یک سری از نکات می توانید این مرحله را پشت سر بگذارید.

توجه به این نکته نیز ضروری است که به طور کلی درمان سنگهای کلیوی دردناک است. حتی سنگ های کوچک! بنابراین برای تسکین و کاهش این دردها به توصیه ی پزشک باید در کنار مصرف داروها از نوشیدن فراوان مایعات و مصرف مسکن های تجویز شده غافل نشوید تا سنگ ها دفع شوند.

در درمان سنگ های کلیوی بزرگ نیز به طور معمول از جراحی بهره می برند. چرا که این سنگ ها به خودی خود و با مصرف دارو دفع نمی شوند. بسته به نوع سنگ و اینکه دقیقاً در کجا قرار دارد جراحی های مختلفی وجود دارد که پزشک یکی از آن ها را برای درمان بیمار انتخاب میکند.

پیشگیری از ابتلای به سنگ کلیه

توجه به این نکته ضروری است که سنگ کلیه منجر به ایجاد دردهای شدیدی در فرد بیمار می شود. پس بهتر است که با رعایت یک سری از نکات از تجربه کردن این عارضه و درد ناشی از آن جلوگیری کنیم.

از راه های پیشگیری از این عارضه ی دردناک می توان به موارد زیر اشاره کرد:
نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در روز
داشتن رژیم غذایی مناسب کم نمک که میزان کربوهیدرات و پروتئین حیوانی آن بالا نباشد.
رعایت بهداشت فردی
ورزش منظم و داشتن رژیم غذایی متناسب با نوع و شدت ورزشی که می کنید. جهت جلوگیری از کم آبی بدن و نرسیدن مواد مغذی به بدن
کاهش مصرف نوشیدنی هایی چون نوشابه و قهوه
و…

همان طور که گفتیم کم آبی و به دنبال آن تولید ادرار غلیظ توسط کلیه ها، در تشکیل سنگ های کلیه موثر است. بنابراین از راه های جلوگیری از این اتفاق به نوشیدن روزانه ی آب اشاره کردیم تا به دنبال آن غلظت ادرار کم شده و احتمال تشکیل سنگ کلیه کاهش یابد.

در اینجا می خواهیم از راه های سنجش غلظت ادرار توسط خودتان سخن بگوییم. از این راه ها می توان به مشاهده و توجه به رنگ ادرار اشاره کرد. هر چه رنگ ادرارتان روشن تر باشد غلظت آن کمتر است.

البته لازم به ذکر است که گاهی در پی مصرف نوع خاصی از مواد غذایی رنگ ادرار به طور موقت تغییر می کند و سپس به حالت عادی برمی گردد یا در هنگام دفع ادرار پس از بیدار شدن از خواب شاهد پر رنگ بودن رنگ ادرار هستیم.

چرا که ادرار صبحگاهی حاوی مواد زائد تولید شده در بدن در طی شب می باشد. بنابراین در طی روز و همچنین در شرایطی که مواد غذایی خاصی که روی رنگ ادرار اثر گذار هستند مصرف نکرده اید به رنگ ادرار خود توجه کنید.

از دیگر راه های سنجش میزان آب بدن به غیر از توجه به رنگ ادرار، می توان به توجه به رنگ پوست نیز اشاره کرد. به این صورت که در شرایط کم آبی بدن رنگ پوست تیره تر و کدر می شود.

سوالات متداول

سوال : سنگ کلیه چیست؟
پاسخ : سنگ کلیه توده ای منسجم از مواد زائد یا دفعی مثل کلسیم، فسفات، اگزالات، اسید اوریک و… هست که باید از طریق ادرار از بدن دفع شود اما به دلایلی در مسیر تولید و خروج ادرار رسوب می کند.

سوال : علائم سنگ کلیه چیست؟
پاسخ : درد شدید در ناحیه ی شکم و پهلوها، مشاهده ی خون در ادرار، تهوع و استفراغ، تکرر یا احتباس ادرار، تب و لرز و تعرق، درد و سوزش هنگام دفع ادرار، ضعف و…

سوال : سنگ کلیه چگونه درمان میشود؟
پاسخ : درمان سنگ های کلیوی مبتنی بر اندازه ی آن ها صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا